Mats Gustafsson (SE)

  • koncert
  • kiedy: 30/09/2019 (Pon), godz: 20:00
  • gdzie: TR Warszawa
  • bilety: 30/40 pln

Szwedzki saksofonista, improwizator i kompozytor, którego znakiem rozpoznawczym są rozszerzone techniki instrumentalne, czerpie w równym stopniu z ognistej tradycji free jazzowego grania, jaki i europejskiej szkoły mikrotonalnej, czy też różnych form muzyki noise. Nagrywał i koncertował z zadziwiająco różnorodnymi artystami w tym Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Derek Bailey, Neneh Cherry, Evanem Parkerem, The Ex, Philem Mintonem, Johnem Russellem, Lasse Marhaugiem, Kevinem Drummem, czy Merzbow.
Mats Gustafsson improwizował na temat pracy „Everything Was Forever, Until It Was No More” Konrada Smoleńskiego – instalacji dźwiękowej , która w regularnych odstępach czasu odtwarzała utwór muzyczny napisany dla dzwonów , głośników szerokopasmowych i innych obiektów rezonujących . Po raz pierwszy zaprezentowany w Pawilonie Polskim na 55. Międzynarodowej Wystawie Sztuki – la Biennale di Venezia, Nagrania z tego występu znalazły się na płycie winylowej wydanej przez Bocian Records i zostały bardzo dobrze przyjęte zarówno przez słuchaczy jak i krytykę muzyczną na całym świecie.
Trwająca wiele lat współpraca Matsa Gustafssona z Bocian Records zaowocowała szeregiem nagrań z takimi wykonawcami jak Paal Nilssen-Love. Lasse Marhaug, Phil Minton, John Russell, Joachim Nordwall, Konrad Smoleński. Płyty te dokumentują różne podejście artysty do materiału dźwiękowego i stanowią doskonały przekrój jego twórczości.