AVANT ART FESTIVALDOTACJA
Gmina Wrocław, Ministrstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundacja Pro Helvetia

7. edycja Avant Art Festival/ 7-18 października 2014/ Wrocław

Eklektyzm, różnorodność, nowatorstwo – te cechy najlepiej opisują artystów zapraszanych na Avant Art Festival, którego siódma edycja odbędzie się między 7 a 18 października 2014 roku we Wrocławiu. Po raz kolejny będzie to święto dla wszystkich tych, którzy od muzyki, sztuk wizualnych i performance oczekują najwyższego poziomu kompozytorskiego i wykonawczego, których interesuje eksperyment, awangarda i odkrywanie nowych dróg i terytoriów na gruncie współczesnej sztuki, niezależnie od jej stylistyki czy konkretnej dziedziny. Na Avant Art Festival wszystkie estetyki są sobie równe, każde przekroczenie tradycji i wyjście z kanoniczności jest mile widziane, a każda próba połączenia odmiennych wizji i gatunków jest oczekiwana.

Na jednej scenie ponownie spotkają się artyści od lat obecni na światowych scenach, którzy zapisali się w historii muzyki jako rewolucjoniści i reformatorzy, z wykonawcami młodymi, którzy swoją energią i innowacyjnością wnoszą do wszelkich gatunków powiew świeżości.

W odróżnieniu od poprzednich edycji festiwalu, tegoroczna nie jest skupiona na prezentacji artystów z jednego, wybranego kraju. W 2014 roku Avant Art Festival jest częścią ISCM World Music Days, festiwalu muzyki współczesnej, powołanego do życia przez Międzynarodowe Towarzystwo Muzyki Współczesnej (International Society for Contemporary Music) – jedną z najważniejszych międzynarodowych organizacji, zrzeszającą członków z ponad pięćdziesięciu krajów, która zajmuje się promocją oraz prezentacją muzyki współczesnej. Postawa programowania Avant Art Festival pozostaje jednak bez zmian. Nadal jest to przegląd najnowszych trendów i odkryć na gruncie muzyki, sztuk wizualnych i działań performatywnych. Festiwal dalej jest nastawiony na inicjowanie i produkcję przedsięwzięć kolaboracyjnych polskich artystów z artystami pochodzących z innych krajów. To wciąż platforma skupiająca międzynarodowych wykonawców i kuratorów, którzy poprzez swoje działania promują najnowsze prądy w kulturze i sztuce.

Podczas dwunastu festiwalowych dni będzie można zobaczyć i usłyszeć między innymi pochodzącego z Japonii Ryojiego Ikedę – jednego z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej światowej muzyki elektronicznej. Kolektyw Zeitkratzer – wieloosobowy ensemble, który w swoich poszukiwaniach łączy dorobek akademickich kompozytorów z najbardziej awangardowymi i alternatywnymi gatunkami wystąpi razem z japońskim mistrzem gitarowego eksperymentu Keiji Haino, by wspólnie wykonać jedno z najważniejszych dzieł XX-wiecznej awangardy, Metal Machine Music skomponowane przez Lou Reeda. Keiji Haino pojawi się we Wrocławiu także w innej odsłonie, w duecie z amerykańskim magiem gitarowych dronów, Stevenem O’Malleyem. Jeden z najsłynniejszych norweskich zespołów improwizacyjnych, Supersilent, połączy na avantartowej scenie siły z legendarnym basistą Led Zeppelin, Johnem Paulem Jonesem, a pochodząca również z Norwegii supergrupa Fire!, pod wodzą znanego z The Thing Matsa Gustaffsona, zaprezentuje niezwykłą mieszankę tradycyjnych i undergroundowych gatunków. Najnowsze trendy w muzyce elektronicznej zaprezentują takie projekty, jak brytyjski Haxan Cloak, szwajcarski Dimlite, niemiecki The Nest, pochodzące z Wielkiej Brytanii Forest Swords czy szwajcarskie Syndrome WPW. Ze specjalnym setem dj-skim wystąpi Franz Treichler, założyciel i lider jednego z najważniejszych zespołów elektronicznego rocka, The Young Gods. Jednym z przedsięwzięć przygotowanych specjalnie na tegoroczny Avant Art i wyprodukowanych przez festiwal jest In Between – word and music destroyer – multidyscyplinarna instalacja z elementami żywej muzyki, światła, sztuki video, scenografii, specjalnie zbudowanych instrumentów oraz instalacji złożonej z 12 głośników, która będzie też zaprezentowana w listopadzie w Turcji w ramach Polish/Turkish Avant Art, międzynarodowego projektu, którego pierwsza odsłona miała miejsce w maju tego roku w Stambule i Izmirze. Jednym z projektów performatywnych będzie spektakl Silver w wykonaniu wybitnej francusko-szwajcarskiej choreografki Marie Caroline Horminal. To tylko część z kilkudziesięciu artystów, których występy, pokazy i spektakle złożą się na program tegorocznego Avant Art Festival.

Jak co roku w ramach festiwalu odbędą się też pokazy dwunastu filmów muzycznych i dokumentalnych o muzyce – w tym roku kuratorowane przez twórców IN-EDIT, największego na świecie festiwalu poświęconego prezentacji dokumentów na temat muzyki oraz przez organizatorów LUFF, szwajcarskiego Lausanne Underground Film and Music Festival. Na Avant Art Festival zagoszczą też muzycy pochodzący ze Szwajcarii skupieni wokół odbywającego się w Lozannie już od prawie dwudziestu lat festiwalu sztuki współczesnej Les Urbaines.