2014

Embodiment of Absence Body / Ucielesnienie Nieobecności Ciała Produkcja fundacji Avant Art

Produkcja fundacji Avant Art

Ideą projektu jest przeplatanie ruchu, wideo i muzyki, również wykonywanej na żywo. Embodiment of Absence Body jest wynikiem współpracy artystów reprezentujących różne kraje i artystyczne podłoża: tancerzy: Aleksandra Osowicz (PL),Cansu Ergin (TR), artyści: Noka (FR), muzycy: Tomasso (IT) i Paweł Kulczyński (PL). Performance jest produkcją fundacji Avant Art.

Premiera 25.05.2014, Galeria Sztuki Współczesnej – K2, Izmir, Turcja

Wydarzenie było część programu kulturalnego w 600. rocznicę polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych. Projekt wspierany przez Polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


In Between / Words And Music Destroyer PRODUKCJA FUNDACJI AVANT ART

PRODUKCJA FUNDACJI AVANT ART

Projekt wrocławskich muzyków: Cezarego Duchnowskiego, Pawła Romańczuka oraz Kostasa Georgakopulos z udziałem Justyny Skoczek, projekt wizualny autorstwa Macieja Walczaka.

IN BETWEEN to multimedialne widowisko muzyczne konstruowane przy użyciu wielogłośnikowej instalacji, światła,video oraz specjalnej scenografii. Co ważne dla twórców, konstrukcja spektaklu oparta na przeciwstawnych w formie i znaczeniu działaniach, to z jednej strony muzyka elektroniczna z drugiej strony muzyka wytwarzana mechanicznie ze specjalnie zbudowanych instrumentów.

Spektakl jest produkcją Avant Art. Partnerami projektu jest Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA), Gmina Wrocław, MKiDN, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, ESK Premiera 16 października 2014 r., Centrum Technologii Audiowizualnych, Wrocław.


My Name Is Nobody Koprodukcja fundacji Avant Art i ISCM World Music Days 2014

Koprodukcja fundacji Avant Art i ISCM World Music Days 2014

Interdyscyplinarny spektakl oparty na muzyce chorwackiego kompozytora muzyki elektroakustycznej, zrealizowany z udziałem wrocławskich artystów, tancerzy i performerów.

Strona wizualna projektu przygotowana przez Bartka Szlachcica, miks muzyki i postprodukcja przez Kostasa Georgakopulosa, a choreografia przez Dawida Lorenca. Spektakl będzie miał swoją premierę podczas Avant Art Festival 2014.

Koprodukcja AAF i ISCM World Music Days


2013

ADULTGARTEN : ADMI + MAŁE INSTRUMENTY Produkcja fundacji Avant Art 

Produkcja fundacji Avant Art 

To pierwsze spotkanie dwóch zespołów: ADMI z Rosji i Małe Instrumenty z Polski. Na pierwszy rzut oka poruszają się w podobnym obszarze instrumentalnym, ale już po pierwszym wrażeniu odkrywamy oczywiste różnice.

ADMI bazują głównie na elektronicznych brzmieniach współczesnych gadżetów elektronicznych, Małe Instrumenty przede wszystkim koncentrują się na dźwięku akustycznym nietypowych instrumentów i konstrukcjach własnych. Te wektory determinują niejako kierunki rozwoju muzyki, które stworzą ciekawą symbiozę: doświadczeń elektronicznej improwizowanej toy-muzyki z wielobarwnymi kompozycjami.

Premiera 10.10.2013 Impart, Wrocław.


MOSCOW WROCLAW LAPTOP CYBER ORCHESTRA Koprodukcja AAF  i  Theremin Center for Electroacoustic Music

Koprodukcja AAF  i  Theremin Center for Electroacoustic Music

Moscow Wroclaw Laptop Cyber Orchestra to wspólny projekt Avant Art Festival i Theremin Center for Electroacoustic Music z Moskwy . Na scenie do rosyjskich muzyków, artystów wizualnych i programistów z Moscow Laptop Cyber Orchestra (CybOrk), skupionych wokół Theremin Center for Electroacoustic Music, dołączą wykonawcy z Polski – między innymi Gerard Lebik, Jacek Sotomski i Paweł Hendrich.  CybOrk to sieć oddzielnych stanowisk laptopowych, połączonych wspólnym zestawem nagłośnieniowym i siecią wi-fi. Celem takiego działania jest eksploracja wszystkich możliwych interakcji pomiędzy uczestnikami, algorytmami, sensorami i zebraną publicznością. Mimo tego, że utwory formacji są oparte na skomponowanej wcześniej i ustrukturyzowanej już muzyce, to jednak podstawą jest tu idea dźwiękowego cyber-jamu – improwizacji, która bazuje na wnikliwym badaniu pewnych przygotowanych już algorytmów.

Poza tym wszystko jest dozwolone. Nie ma żadnych ograniczeń gatunkowych czy nakazów co do reguł muzycznej gry. Jest tylko wspólny punkt wyjścia do pełnego przygód poszukiwania wciąż zmieniającej się tożsamości muzycznej zespołu, ewoluującej w tym samym czasie i przestrzeni.

Premiera 8.10.2014 Impart, Wrocław


FRICTIONMAKESFRICTIONMAKERS Produkcja fundacji Avant Art

Produkcja fundacji Avant Art

Performatywny projekt frictionmakesfrictionmakers to czwórka artystów z trzech różnych krajów, która rozpoczyna ze sobą twórczy dialog. Projekt to nie tylko fuzja kultur, ale także różnych dziedzin sztuki i sposobów jej kreowania, bo do spotkania dochodzi pomiędzy dwójką tancerzy – performerów: Aleksandrą Osowicz z Polski i Valentiną Parlato z Włoch a dwójką artystów wizualnych: Patrickiem K. H. z Wielkiej Brytanii i Olegiem Makarovem z Rosji. Efektem ich wspólnej pracyi wymiany doświadczeń będzie intrakcja, rozgrywająca się na trzech płaszczyznach: ciała, wyobraźni i przestrzeni muzycznej.

Premiera 13.10.2013, Impart, Wrocław.


Enter Face Lab KOPRODUKCJA fundacji AVANT ART I TEATRU AKHE

KOPRODUKCJA fundacji AVANT ART I TEATRU AKHE

Przedstawienie „Enter Face Lab“ to opowieść o twarzy. To laboratorium odkrywające przed nami wszelkie funkcje i tajemnice jednej z najważniejszych części ludzkiego ciała, która stanowi wyjście do jakiejkolwiek komunikacji. Tak jak ludzka twarz może zmieniać się i przechodzić w różne stany, tak też ten premierowy spektakl będzie jedną wielką zmianą – performance stanie się projekcją multimedialną, a plastyczny teatr płynnie przejdzie w formę audiowizualnej instalacji.

AKTORZY: Katarzyna Bednarz Klara Broda Rafal Kronenberger Seth Compton

TEATR AKHE Teatr Akhe to bez wątpienia jedna z najważniejszych grup teatralnych z Rosji, znana i doceniona nie tylko w kraju, ale też na scenach całego świata. Ich spektakle zadziwiają swoją oryginalnością i pomysłowością. Są umiejętnym i błyskotliwym mariażem happeningu, sztuk plastycznych, instalacji, wideoartu i fotografii. Bezkompromisowe i niezależne podejście do aktu tworzenia i samej materii scenicznej, łączące w sobie cechy tradycyjnego teatru, nowych mediów i sztuki galeryjnej sprawiło, że są uznawani za jednych z reformatorów współczesnego teatru. W ich realizacjach, wypełnionych prostą i czytelną symboliką, podaną jednak w nieoczywistej formie, Akhe potrafi przenieść publiczność w świat multimedialnego marzenia sennego, w którym wszystko jest możliwe.

Podczas swoich spektakli artyści zmieniają swojską salę teatralną w coś nowego, nieznanego – w ocean potencjalnych odkryć mentalnych i wizualnych.


2012

PIXEL KLÄNGE Koprodukcja fundacji Avant Art i MEX

Koprodukcja fundacji Avant Art i MEX

PIXEL KLÄNGE to premierowa realizacja muzyczno-performatywna, będąca koprodukcją wrocławskiego festiwalu Avant Art, dortmundzkiej organizacji Mex – intermediale und experimentelle Musikprojekte i Gerngesehen z Kolonii. To kooperacja kompozytorów, performerów i muzyków skupionych wokół kolońskiej sceny sound artu, muzyki eksperymentalnej i teatru z polskim środowiskiem muzyków tworzących w szeroko rozumianym idiomie muzyki współczesnej oraz improwizowanej. Rozszerzone techniki wokalne i performatywne używane przez kompozytorkę i performerkę Betine Wenzel, język ruchu oraz współczesny performance duetu „cri du coeur“ prowadzonego przez Fine Kwiatkowski i Willehada Grafenhorsta, obiekty dźwiękowe i sound art hansa w. kocha, synteza modularna, circuit-bending i synth-design w MAX/MSP Jokera Niesa, instrumenty dęte, saksofony oraz generatory fal Gerarda Lebika, preparowany fortepian i trąbka Piotra Damasiewicza, symfoniczne instrumenty perkusyjne z grupy idiofonów  stosowane przez Wojtka Romanowskiego – to wszystko to elementy  składowe, źródła dźwięku i techniki użyte w intermedialnych  poszukiwaniach  nad nieprzewidywalnością we wszystkich płaszczyznach kompozycji powstającej w ramach pierwszej współpracy artystów.

Artyści: NoGo by duo „cri du coeur“ Fine Kwiatkowski / Willehad Grafenhorst crossing borders Gerard Lebik / Piotr Damasiewicz / Wojciech Romanowski Bettina Wenzel / hans w. koch / Joker Nies

Kuratorzy: Kostas Georgakopulos / Avant Art Festival; Olimpia Swist / [ su:p]; Maija Julius /mex und Georg Dietzler / gerngesehen

Koprodukcja wspierana przez: Ministerium für Familie, Kinder, Jugend, Kultur und Sport des Landes Nordrhein-Westfalen, NRW KULTURsekretariat, Polnisches Institut Berlin & Düsseldorf, Wrocław / Europejska Stolica Kultury 2016, Urząd Marszałkowski Dolnego śląska, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego/Warszawa, Auswärtiges Amt der Bundesrepublik Deutschland, Goethe Institut

Premiera: 6.10.2012, Impart, Wrocław


Nanoschlaf meets Lorenc/Szatarski/ Hewelt Koprodukcja Fundacji Avant Art & TIMEART

Koprodukcja Fundacji Avant Art & TIMEART

Eksperymentalna formacja muzyczna Nanoschlaf z Kolonii spotka się z polskimi tancerzami  Dawidem Lorencem, Filipem Szatarskim i Radkiem Heweltem. To interdyscyplinarne spotkanie improwizowanej muzyki i improwizowanego tańca jest jednym z premierowych koprodukcyjnych projektów w ramach piątej edycji festiwalu, prezentującej w szerokim wymiarze niemiecką sztukę. Nanoschlaf specjalizuje się w zarówno dźwiękowym, jak i strukturalnym stapianiu ze sobą muzyki akustycznej i elektronicznej. Wszystkich członków formacji poruszających się gdzieś między nową muzyką, elektroniczną awangardą i muzyką improwizowaną, charakteryzuje ogromna pasja i radość eksperymentowania z nieznanymi dźwiękami, strukturami czy przestrzeniami. Także niestrudzenie poszukujący nowych wyzwań tancerze Lorenc/Szatarski/Hewelt już od dłuższego czasu przekraczają interdyscyplinarnie ramy swej profesji. Centrum ich uwagi skupia się zarówno na zgłębianiu muzykalności ciała, transformacji muzycznego połączenia ciała i umysłu, prowadzącej ku lepszej jakości ruchu, jak i badania dynamiki w przestrzeni. Tancerze, posługując się ciałem jako czujnikiem, który w trakcie performansu odbiera i wysyła informacje, pozwolą zaistnieć organicznym i kompozycyjnym strukturom. Powstające między artystami struktury i korelacje będą się utwierdzać, ulegną transformacji, aby się rozpaść, a wszystko po to, by za chwilę zdemaskować ukryte napięcie poprzez skumulowaną energię dźwięku i ciała.

Artyści: Matthias Muche – puzon Philip Zoubek – fortepian Sven Hahne – laptop, elektronika Achim Tang – kontrabas Christian Thomé – perkusja, laptop Dawid Lorenc – tancerz, choreograf Radek Hewelt – tancerz, choreograf Filip Szatarski – tancerz, choreograf Anna Moser – kurator projektu

Koprodukcja wspierana przez: SK Stiftung Kultur, ON Netzwerk Neue Musik Köln, Ministerium für Familie, Kinder, Jugend, Kultur und Sport des Landes Nordrhein-Westfalen, NRW KULTURsekretariat, Kunststiftung NRW, Polnisches Institut Berlin & Düsseldorf, Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit, Wrocław / Europejska Stolica Kultury 2016, Urząd Marszałkowski Dolnego śląska, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego/Warszawa, Auswärtiges Amt der Bundesrepublik Deutschland, Goethe Institut

Premiera 2.10.2012, Impart, Wrocław


2g „In / Between” Produkcja fundacji Avant Art

Produkcja fundacji Avant Art

To kontynuacja premierowego spektaklu „IN BETWEEN, Dance And Music destroyer – man born out of M.A.D.D”- zaprezentowanego podczas ostatniej edycji festiwalu Avant Art jako koprodukcja polsko – szwajcarska. Tym razem w wersji z polskimi artystami, z muzyką na żywo zespołu 2g.

2g „In / Between“ to projekt muzyczny, ale też szczególnego rodzaju multidyscyplinarna INSTALACJA z elementami żywej muzyki, światła, sztuki video. To artystyczna kooperacja zespołu 2g ze scenografem – artystką sztuk wizualnych Gabrielą Kowalską, która również zaprojektowałą scenografię do „IN BETWEEN, Dance And Music destroyer – man born out of M.A.D.D“.

2g to wieloręki, wieloludzki instrument zespojony w celu muzykowania opartego na głębokim wzajemnym słuchaniu się i przenikaniu brzmień tworzących wielowymiarową, wielowątkową jedność. Muzyka 2g oparta jest na ciężkich, rozrzedzonych i spowolnionych rytmach z bardzo niskim, charakterystycznym basem, osadzonych na ciemnych, płynnie przekształcających się przestrzeniach i fakturach dźwiękowych tworzonych przez inne instrumenty elektryczne, akustyczne oraz głosy wokalistów.

Artyści: Gabriela Kowalska oraz muzycy 2g: Bartek Kuźniak, Marcin Bijak, Piotr Siemiński, Maciej Polak,  Kostas Georgakopulos.

Premiera 4.10.2012, Impart, Wrocław


2011

IN BETWEEN, Dance And Music destroyer – man born out of M.A.D.D Produkcja fundacji Avant Art

Produkcja fundacji Avant Art

IN BETWEEN to projekt taneczno-muzyczny – szczególnego rodzaju interdyscyplinarna ŻYWA INSTALACJA z elementami muzyki, tańca, światła, sztuki video oraz scenografii. Kilkunastu artystów – tancerzy, muzyków, artystów sztuki designu i światła z Polski i  Szwajcarii kreują to pełne emocji przedstawieniu. To gra, to strategia – tancerze nie tańczą do muzyki – to „oddzielenie” jest  podstawowym założeniem reżyserskim  tego spektaklu. W In between bardzo istotne jest również użycie scenografii, świateł i sztuki video jako równoległych narzędzi tworzenia performance. Punktem wyjścia do choreograficznego myślenia w IN BETWEEN jest interakcja z widzami oparta na bardzo wyrazistych i pełnych emocji oddziaływaniach. Wykonawcy nie występują na scenie, widownia nie siedzi na widowni, przestrzeń jest jedna i ta sama dla obu grup. Chcemy bardzo wyraźnie przekroczyć podział na oglądających i oglądanych. „Przestrzeń zastosowana” to nie normalna przestrzeń teatralna, tylko 4 różne “pokoje”, w których znajdują się i wykonawcy i widzowie, którzy symultanicznie doświadczają czterech różnych światów. Zależy nam na estetycznym i emocjonalnym artystycznym ataku na publiczności, ma być  to proces zmienny, interwałowy. To musi dać efekt wspólnego budowania przez artystów i publiczność narracji i końcowego ZNACZENIA.

Premiera 30 września 2011, Impart, Wrocław.

Performance w reżyserii Kostasa Georgakopulos w oparciu o teksty Friedricha Nietzsche Choreografia i aranż taneczny w przygotowaniu  Rafała Dziemidoka Przygotowanie  muzyczne: Kostas Georgakopulos i Bartek Kuźniak Światła: Wojtek Łysik Scenografia: Gabriela Kowalska Czas trwania – 33,03

W projekcie udział biorą: tancerze – Lucie Eidenbenz, Marcel Leeman i Agnieszka Noster z gościnnym udziałem  tancerzy z grupy CYRKULACJE Wrocławski Festiwal Ruchu prowadzoną przez Emilię Militowską muzycy – Sebastian Smolyn, Sheldon Suter, Marcin Bijak, Wojtek Szymański, Maciek Miechowicz, Bartek Kuźniak i Kostas Georgakopulos.


2010

The Fork Koprodukcja [Minus 20] collective, Bit-teatergarasjen i fundacji Avant Art

Koprodukcja [Minus 20] collective, Bit-teatergarasjen i fundacji Avant Art