1. edycja Warszawa  02.10- 11.10 2017

Jubileuszowa, dziesiąta edycja Avant Art Festival programowo oraz koncepcyjnie stanowi pomost pomiędzy ideą rozwijaną w poprzednich jego wydaniach a konsekwencją rozwoju festiwalu, za zadanie stawiającego sobie nieodmiennie możliwie najszerszą prezentację muzyki i sztuki eksperymentalnej i awangardowej. Tegoroczny AAF poza Wrocławiem (27.09-13.10) ze zmodyfikowanym programem odbywać się będzie również w Warszawie (02.10-11.10). Tym razem prezentacje muzyczne, performatywne  i filmowe koncentrować się będą na fenomenach dźwiękowych i wizualnych, które, często ekstremalnie – zawsze bezkompromisowo, operując na obrzeżach i stykach gatunków, w drodze redukcji / transgresji ekspandują je w nowe rejestry.

Począwszy od techno-kontyngentu, poprzez jazz/improv eksploracje, fuzje międzygatunkowe, aż po eksperymenty o charakterze ideowo-produkcyjnym i festiwalowe autoreferencje, program AAF 2017 można ująć jako logiczną kontynuację starych oraz inicjację nowych wątków. W 10. roku obecności festiwalu we Wrocławiu po raz pierwszy festiwal zaprezentuje publiczności warszawskiej koncepcję zawieszoną pomiędzy ideą rozwijaną w poprzednich jego wydaniach a konsekwencją rozwoju festiwalu, za zadanie stawiającego sobie nieodmiennie możliwie najszerszą prezentację muzyki i sztuki eksperymentalnej i awangardowej. Wśród artystów zaproszonych na warszawską edycję festiwalu pojawi się ukochany przez Wrocław Dean Blunt w najnowszym projekcie Babyfather, wspierany przez DJ Escrow oraz artysta totalny Justin Broadrick (znany m.in. z tak kultowych projektów jak Godflesh, Techno Animal, Ice, Jesu itd.) w technoidalnej odsłonie jako JK Flesh. Ścianę dźwięków techno i brutalnych disco-eksploracji zbuduje Powell, Regis i Actress, przełamani falą legendary grime w wykonaniu mistrzowskiego MC, Flowdana. Pojawią się czułe, acz precyzyjne, na wpół syntetyczne repetycje na pograniczu postrocka i swoiście artrockowej redukcji Radiana i świat wszechstronnego eksperymentatora Oren Ambarchi, znanego ze współpracy choćby z Sunn O))), Keiji Haino, Fenneszem czy Otomo Yoshihide. Poza nimi legenda muzyki jass, dawno nie widziany w Warszawie Łoskot, noiserockowy, nowojorski Black Dice i polska reprezentacja w postaci Piernikowskiego i Lutto Lento oraz składów TSVEY, The Kurws, i BNNT z gościnnym udziałem Matsa Gustafssona. Wytchnieniem niech będą wieczorne seanse filmów o muzyce w Kinie Muranów.

IDEA:
Przypomnienie, odwrót, podziemie”

….. czasy są trudne i wymagające wysiłku na wciąż rosnącej liczbie poziomów egzystencji i wyborów. By ułatwić wybór, rozwiązać kilka węzłów intelektualnych, znaczeniowych, a nawet dotyczących sfery psychofizycznego obłędu, stawiamy pytania o „gdzie i „jak”, spróbujemy wskazać opcje wyjścia z tego impasu dlatego zaprogramowaliśmy kolejną, dziesiątą już, edycję Avant Art Festival z myślą o tym wszystkim. Radykalną, tak jak radykalny jest powrót do korzeni, które, jak to zazwyczaj bywa, pozostają podziemne. Niewiele tu bieżącego konfetti, mało popkulturowego splendoru. To, mamy nadzieję, undergroundowa konsekwencja w jej rozlicznych, bogatych przejawach. To uczciwość wobec siebie i odbiorcy. Bez kompromisu, rozwiązań doraźnych. Bez krzywej zysku i tabeli strat, bez cynizmu, tylko sama Muzyka. Artyści, których zaprosiliśmy na tegoroczny AAF, mogą wywołać pełną niedowierzania konfuzję i dalej może zaciekawienie: dlaczego właśnie Oni. Nie proponujemy koprodukcji, błyszczących efektów i specjalnych pokazów, ważna jest tylko sama Muzyka…….