Videomapping: Thomas Zaderatzky [FR], Monsieur Nuage [FR], Emiko [PL], Adrian Jackowski [PL], William York [UK]

  • prezentacja rezydencja
  • kiedy: 19/11/2016 (Sobota), godz: 18:30
  • gdzie: Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

W rezydencji bierze udział pięcioro artystów z trzech miast Lille, Wrocławia i Leeds (ESK 2023): Thomas Zaderatzky (FR) i Monsieur Nuage , Emiko (PL) i Adrian Jackowski (PL) i William Your (UK).

W jesiennej, polskiej edycji rezydencji twórcy pracują we Wrocławiu, ich głównym narzędziem przekazu jest vidomapping. Swoje prace pokażą na tle rzeźby Jakuba Biewalda z wrocławskiej ASP.

W marcu 2017 roku artyści ponownie spotkają się na 10 dni, tym razem w Lille i będą pracować nad przeniesieniem architektury Lille w projekcie mappingowym, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Monsieur Nouage
Francuski grafik i VJ, ukończył ASP. Wykonuje instalacje video art na żywo przez ponad 14 lat i od kilku lat zajmuje się video mappingiem. Jest zainteresowany różnego rodzaju twórczością, pracuje zarówno dla dużych festiwali jak i tworzy video mappingi na rodzinnych imprezach w kościele. Ma wiele twarzy, ale najbardziej lubi eksperymentować z kolorami i nasyceniem, jak i poszukiwać starych, zapomnianych taśm z nagraniami.

William York
William York to artysta audiowizualny, często pracujący pod pseudonimem Willis.  Interesuje go przede wszystkim abstrakcja i imersja. Założeniem jego twórczości jest rzucenie wyzwania fizycznym, emocjonalnym i psychicznym zdolnościom człowieka poprzez tworzenie prac, które charakteryzuje brak harmonii. Pejzaż dźwiękowy, nagrania terenowe, wielkie, metaforyczne obrazowanie ma rzucać wyzwanie psychodelicznym aspektom naszej natury, które można dostrzec i wydobyć z rutyny dnia codziennego.

VJ Emiko

Artystka wizualna, video designer, producentka, vj, fotograf. Projekty VJ EMIKO należą do kategorii eksperymentalnych video art’ów łączących motyw ciała, jego ruch, z analogowymi elementami graficznymi, którym nadaje rangę̨ symboli. Wyrażając emocjonalne stany człowieka – medium, tworzy audiowizualny spektakl, który w połączeniu z muzyką wzmacnia wewnętrzne doznania odbiorcy. Wizualizacje VJ EMIKO to filmowo – fotograficzne sceny wypełnione energią, ruchem, kształtem i dynamiką postaci. Podczas produkcji wykorzystuje zrealizowane wyłącznie przez siebie materiały video, zdjęcia i animacje. Bazuje na autorskich scenariuszach video, własnoręcznie wykonanych elementach scenografii oraz stylizacji. Posługuje się strukturami przestrzennymi, bryłami oraz instalacjami scenograficznymi własnego autorstwa, przywiązując ogromną wagę̨ do kształtu i formy zobrazowanych postaci. Proponowany przez nią przekaz wizualny nie jest dosłowny i jednoznaczny – pozostawia widzom wielopłaszczyznową przestrzeń́ do interpretacji swojej sztuki. Skutecznie steruje odczuciami odbiorcy przy pomocy minimalistycznych obrazów o potężnym nasyceniu emocjonalnym.

Thomas Zaderatzky
Niezależny artysta wizualny, absolwent ASP związany z północnym regionem Francji. W swojej pracy artysta wykorzystuje przede wszystkim nowe media,  tworzy instalacje i tak zwane live acty. Z pikseli i konkretnych kształtów, kodując tworzy interdyscyplinarne projekty dla muzycznych i tanecznych show, festiwali,  wystaw i innego rodzaju widowisk. Jest współtwórcą artystycznego kolektywu Machine Sauvage zajmującego się sztuką vj  i cyfrową.

Adrian Jackowski

Kreator cyfrowych mediów i systemów interaktywnych. Grafik komputerowy, animator, VJ. Absolwent studium grafiki komputerowej wrocławskiej szkoły ”Promocja” oraz wydziału Grafiki i Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych. Od 4 lat współtworzy ogólnopolski festiwal dziecięcego filmu animowanego „Halo Echo”. Od roku zatrudniony w Centrum Technologii Audiowizualnych, wczesniej jako grafik VFX i aktualnie jako realizator projektów i pokazów multimedialnych.

Jakub Biewald

Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, na kierunku Rzeźba i Działania Przestrzenne, na specjalizacji Ceramika, ukończonej z wyróżnieniem za pracę dyplomową. Laureat nagrody im A. Ryszki dla najlepszego studenta kierunku Rzeźba. Uczestnik zajęć na kierunku Fotograf CKU w Toruniu. Obecnie doktorant na Wydziale Ceramiki i Szkła ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu. W twórczości artystycznej porusza się w rozmaitych mediach, począwszy od rysunku, malarstwa i fotografii do obiektów rzeźbiarskich i instalacji. Materią przewodnią w twórczości przestrzennej jest ceramika. Inicjator corocznych plenerów rzeźbiarskich w Wąbrzeźnie.

Prezentacja rezydencji video mappingu: Thomas Zaderatzky [FR], Monsieur Nuage [FR], Emiko [PL], Adrian Jackowski [PL], William York [UK] (we współpracy z Rencontres Audiovisuelles / A-i- R Wro). Partnerem wydarzenia jest Centrum Technologii Audiowizulanych we Wrocławiu.