Théâtre du Nord: „Całe życie robiłem rzeczy, których nie potrafię”

  • performance
  • kiedy: 19/11/2016, 20/11/2016 (), godz: 20:00
  • gdzie: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium
  • bilety: Wstęp wolny

Reż. Christophe Rauck (produkcja: Théâtre du Nord / CDN Lille / Tourcoing / Région  Hauts-de- France)

To monolog
To historia widziana i usłyszana, dla oka i ucha
To aktorka, podłoga, ekran i Beethoven
Nie trwa zbyt długo, około 45 minut
To historia człowieka postawionego pod ścianą
To historia kogoś, kto czuje strach
To historia opowiadana z ziemi, na kolanach
To historia przedstawiana przez nietypową aktorkę
To historia, którą trudno opowiedzieć, ale którą trzeba zobaczyć
To historia, której nie chcielibyśmy przeżyć
To żart, wymyślony przez autora, który uwielbia śmieszne historie
To historia napisana przez Rémiego De Vos
To historia zagrana przez Julie e Plumecocq-Mech
Christophe Rauck

Rémi de Vos napisał ten monolog na prośbę Christopha Raucka dyrektora Théâtre du Nord, dla aktorki Juliette Plumecocq-Mech. To opowieść o mężczyźnie, który pijąc piwo w barze zostaje przez kogoś werbalnie zaatakowany. Historia przedstawiona jest z perspektywy ofiary i jej głosem, widz słyszy ją od końca do początku. Jak odpowiedzieć na agresję, której doświadcza się osobiście? W jaki sposób można próbować ocalić swoją skórę, na którą nie spadają ciosy? W czasie dwóch sonat Beethovena widz poznaje historię i kłębowisko myśli człowieka, który żyje w zawieszeniu. Aktorka leży na ziemi, przed białym ekranem, koniec jej opowieści to sylwetka odrysowana kredą na podłodze. Ostra jak brzytwa reżyseria Christopha Raucka i wspaniała kreacja aktorska stworzona przez charakterystyczną Juliette Plumecocq-Mech sprawia, że czujemy, iż każdy z nas, mężczyzna czy kobieta mógłby być bohaterem opowieści. Performance CAŁE ŻYCIE ROBIŁEM RZECZY, KTÓRYCH NIE POTRAFIĘ odniósł wielki sukces na Festiwalu Teatralnym w Awinionie w 2016 roku

Rémi de Vos to fenomen współczesnej sztuki dramatycznej we Francji. Teatr tego artysty porusza tematy społeczne i polityczne umiejętne używając do tego humoru, komizm i absurd. Komizm to jedna z podstawowych cech jego twórczości, dla artysty to sposób na radzenie sobie z tym, co śmieszne nie jest . Jego przenikliwe, mocne pisarstwo uderza prosto w punkt, czepia się tego, co niezręczne, porusza tematy tabu, egzaminuje stereotypy i obiegowe idee, rozprawia się z poprawnością polityczną. Autor pisze o relacjach i trudnościach w porozumieniu się, śmierci i władzy.
Artysta urodził się w 1963 roku w Dunkerque. Przeprowadził się do Paryż gdzie uczestniczył w kursach teatralnych i parał się najróżniejszymi zajęciami, był między innymi nocnym stróżem i człowiekiem od przeprowadzek. Bywało też, że Rémi de Vos nie robił absolutnie niczego, aż zaczął pisać. Swoją pierwszą sztukę wyreżyserował sam w CDDB Théâtre de Lorient w marcu 1996 roku. Jest autorem 96 dramatów granych we Francji i na całym świecie. Jego sztuki przetłumaczone na wiele języków: angielki, niemiecki, hiszpański, kataloński, włoski, polski, portugalski, grecki, bułgarski, turecki, rosyjski, ukraiński i japoński.

Théâtre du Nord jest jedną z 35 placówek należącą do Narodowego Centrum Dramatycznego we Francji, której misją jest popularyzowanie sztuki dramatycznej, tak by docierała do najszerszego grona odbiorów.
Działający w dwóch budynkach- historycznym w samym centrum Lille i w Ideal Theatre w Tourcoing na przedmieściach Lille- Théâtre du Nord od 2003 roku jest związany z wyższą uczelnią dramatyczną, która wykształciła już cztery roczniki studentów, a piąty zakończy swoją edukację w 2018 roku. Zarządzany od 1 stycznia 2014 roku przez Christophea Raucka Théâtre du Nord oraz uczelnia Ecole du Nord mają wspólny cel. Chcą tworzyć miejsce, które będzie przyciągać najmłodszego, mniej doświadczonego i bardziej wprawionego odbiorcę. Przestrzeń teatru ma służyć również temu, by widz mógł zapoznać się z innymi dziedzinami sztuki jak choćby taniec czy muzyka. Theatr du Nord to teatr tekstu i słowa, w którym głos oddaje się przede wszystkim współcześnie żyjącym pisarzom. Kolektyw młodych artystów w tym nowe pokolenie reżyserów, pisarzy i performerów zapraszane jest do tworzenia i przeżycia wspólnej przygody.

Performance Théâtre du Nord: Całe życie robiłem rzeczy, których nie potrafię; reż. Christophe Rauck (produkcja: Théâtre du Nord / CDN Lille / Tourcoing / Région Hauts-de- France). Partnerem wydarzenia jest Instytut im. Jerzego Grotowskeigo.