„Pack your Bags”/ „Pakuj się”: Léonie Young [FR]

  • wernisaż
  • kiedy: 17/11/2016 (Czwartek), godz: 18:00
  • gdzie: Galeria Miejsce przy Miejscu

Kurator wystawy: Łukasz Rusznica
Kuratorki programu rezydencyjnego: Joanna Stembalska, Dominika Drozdowska

Od 2013 roku Stowarzyszenie la malterie (Lille, Francja) i BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej (Wrocław, Polska) tworzą wspólny program dwustronnych rezydencji przeznaczony dla artystów sztuk wizualnych, oferując im możliwość twórczego pobytu za granicą.

W październiku Studio BWA Wrocław gościło francuską artystkę Leonie Young w ramach programu rezydencyjnego Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH. W czasie rezydentury artystka stworzyła nie tylko prace będące zapisem jej wrażeń i doświadczeń z pobytu w Polsce, ale również zbudowała siatkę kontaktów tworzącą pole do dalszej wymiany artystyczno-kulturowej.

Léonie Young

Francuska artystka urodzona 1981. W 2006 ukończyła Narodową Szkołę Sztuk Wizualnych w Paryżu. Od 2011 mieszka w Lille, gdzie tworzy w Malthouse platformie wspierającej młodych artystów. Swoje prace prezentowała we Francji oraz za granicą, brała również udział w wielu rezydencjach artystycznych w Kanadzie (Quebec), Irlandii, czy Paryżu. W 2011 jej cykl fotografii “Prace dzienne – Evry” zdobył nagrodę specjalną Jury Prix Arte w dziedzinie Sztuka i Miasto.

La malterie, miejsce przeznaczone przede wszystkim sztuce eksperymentalnej. Tę utworzoną przez artystów i dla artystów organizację wyróżnia demokratyczny sposób zarządzania.Historia powstania miejsca jest wyjątkowa. W 1995 roku część prac artystów z Francji i Belgii prezentowanych w jednej z miejskich galerii została zniszczona. Twórcy pieniądze uzyskane z odszkodowania postanowili zainwestować w stworzenie centrum artystycznego, które wkrótce stało się jednym z ważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Lille.Dziś la malterie  to przestrzeń, w której odbywają się wystawy i koncerty, a artyści znajdują schronienie dla eksperymentalnych pomysłów i idei.

Projekt jest współorganizowany przez Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, będący częścią Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Program A-i-R Wro został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.
Projekt zorganizowany w ramach partnerstwa między BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, la malterie z Lille  i fundacji Avant Art, przy wsparciu Miasta Wrocław, Miasta Lille, Instytutu Francuskiego w ramach umowy z miastem Lille.

Wystawa potrwa do 16 grudnia 2016.

Werinisaż wystawy: Léonie Young [FR] w ramach projektu ART Lille/Wroclaw (we współpracy z La Malterie / BWA Wrocław) | wystawa do 16 grudnia