„Czasem…”: Kama Sokolnicka [PL], Léonie Young [FR], Philémon Vanorlé [FR], Krystian Truth Czaplicki [PL]

  • wernisaż
  • kiedy: 18/11/2016 (Piątek), godz: 20:30
  • gdzie: Studio BWA Wrocław

Kuratorki wystawy: Dominika Drozdowska, Joanna Stembalska, Elise Jouvancy

Philémon Vanorlé

Philémon Vanorlé jest artystą wykorzystującym sztukę konceptualną do badania, analizowania środowiska miejskiego, jego przestrzeni oraz społecznych praktyk. Podstawą jego działalności artystycznej jest stowarzyszenie/ klub miłośników gołębi Société Volatile. Stosując media takie jak instalacje, fotografie, dyskretne działania badające administracyjne struktury tworzy prace pełne zwierzęcej symboliki, a  zarazem stawia pytania o kondycję społeczeństwa.Philémon Vanorlé jest doktorem sztuk wizualnych (Paris 1). Obecnie mieszka w Lille (Francja) i  działa artystycznie w La malterie.

Krystian Truth Czaplicki

Krystian Truth Czaplicki /ur. 1984 we Wrocławiu/, absolwent Katedry Wzornictwa wrocławskiej ASP. Jeden z najciekawszych artystów młodego pokolenia tworzący rzeźby i instalacje, które określa jako „interwencje rzeźbiarskie”. Centrum jego zainteresowań stanowi obiekt – jego znaczenie i sposób w jaki się do niego zbliżamy, zarówno fizycznie jak emocjonalnie. Jego prace pojawiały się m.in. na ulicach Wrocławia, Warszawy, Londynu, Manchesteru, Bordeaux, Rzymu, Moskwy, New Delhi.

Kama Sokolnicka

Autorka kolaży, obrazów, rysunków, wideo i instalacji site-specific. Ur. 1978, mieszka we Wrocławiu. Absolwentka Wydziału Grafiki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. W swoich pracach Kama Sokolnicka zajmuje się głównie procesami związanymi z miejscem, terytorializmem, percepcją przestrzeni, obrazem jako funkcją pamięci, potrzebą orientacji w otoczeniu oraz fenomenem horror vacui. Jej prace pokazywane były w Polsce i za granicą gdzie odbywała pobyty twórcze. Artystka jest Stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011).

Léonie Young

Francuska artystka urodzona 1981. W 2006 ukończyła Narodową Szkołę Sztuk Wizualnych w Paryżu. Od 2011 mieszka w Lille, gdzie tworzy w Malthouse platformie wspierającej młodych artystów. Swoje prace prezentowała we Francji oraz za granicą, brała również udział w wielu rezydencjach artystycznych w Kanadzie (Quebec), Irlandii, czy Paryżu. W 2011 jej cykl fotografii “Prace dzienne – Evry” zdobył nagrodę specjalną Jury Prix Arte w dziedzinie Sztuka i Miasto.

La malterie, miejsce przeznaczone przede wszystkim sztuce eksperymentalnej. Tę utworzoną przez artystów i dla artystów organizację wyróżnia demokratyczny sposób zarządzania.Historia powstania miejsca jest wyjątkowa. W 1995 roku część prac artystów z Francji i Belgii prezentowanych w jednej z miejskich galerii została zniszczona. Twórcy pieniądze uzyskane z odszkodowania postanowili zainwestować w stworzenie centrum artystycznego, które wkrótce stało się jednym z ważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Lille. Dziś la malterie  to przestrzeń, w której odbywają się wystawy i koncerty, a artyści znajdują schronienie dla eksperymentalnych pomysłów i idei.

Projekt jest współorganizowany przez Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, będący częścią Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Program A-i-R Wro został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.
Projekt zorganizowany w ramach partnerstwa między BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, la malterie z Lille  i fundacji Avant Art, przy wsparciu Miasta Wrocław, Miasta Lille, Instytutu Francuskiego w ramach umowy z miastem Lille.

Wernisaż wystawy „Czasem...”: Kama Sokolnicka [PL], Philémon Vanorlé [FR], Krystian Truth Czaplicki [PL] w ramach ART Lille/Wroclaw (we współpracy z La malterie / BWA Wrocław) oraz koncert GAW (we współpracy z muzzix) | wystawa do 30 listopada