Rosja na AVANT ART FESTIVAL 2013!

Znamy już daty i kraj przewodni szóstej edycji AVANT ART FESTIVAL – międzynarodowych prezentacji niebanalnej muzyki, filmu i sztuki. Kolejna odsłona AVANT ART odbędzie się w dniach 4-13 października 2013 roku we Wrocławiu pod hasłem „Rosja”.

Po doskonałej edycji niemieckiej przyszedł czas na artystów rosyjskich. W trakcie szóstej odsłony AVANT ART zaprezentowane zostają najciekawsze projekty z Rosji. Będzie można również usłyszeć i zobaczyć kilka projektów z Polski i Europy.

Jesteśmy w trakcie przesłuchiwania zespołów rosyjskich. Sprawdziliśmy już około 300 projektów, z których kilka bardzo dobrze się zapowiada. A to dopiero początek. Jak zwykle chcemy pokazać nieznane dotąd oblicze muzyki i zaskoczyć odbiorcę nową jakością. Rosyjska scena muzyczna i dla nas jest ciekawym odkryciem i wyzwaniem. Prócz muzyki z tego kraju pokażemy również filmy oraz projekty performatywne. Pracujemy także nad koprodukcjami polsko-rosyjskimi – mówi Kostas Georgakopulos, dyrektor AVANT ART.

AVANT ART od czterech lat konsekwentnie kieruje się tym samym kluczem programowym – co roku na festiwal zapraszani są artyści konkretnego regionu. Od 2008 roku były to kolejno: Węgry, Norwegia, Szwajcaria i Niemcy.

Do tej pory na AVANT ART zagrali wybitni artyści, eksploratorzy nowych obszarów muzyki i performance’u jak Radian, OffOnOff, Maja Ratkje, Arve Henriksen, FM Einheit, The Bug,  a także DAF – żywa legenda techno i EBM. Swoje showcase’y miały prestiżowe wytwórnie niemiecke: Raster-Noton i Project: Mooncircle, solo występował także Alva Noto.

Tegoroczna edycja zwiększyła zasięg oddziaływania na inne, poza muzyką, przestrzenie dla kultury. Odbyła się pierwsza edycja AVANT ART FILM we współpracy z Helios Nowe Horyzonty. Zrealizowany został także międzynarodowy projekt recyklingowy, odbyły się wystawa i debata o kulturze.

Muzyka pozostaje rdzeniem festiwalu, ale liczą się dla nas także inne obszary oddziaływania jak film czy sztuka, dyskusje społeczne i warsztaty. Niezwykle istotne są koprodukcje z krajem partnerskim. Chcemy tworzyć wspólnie nową jakość, międzynarodową mieszankę talentów, wizji i doświadczenia. Najnowszy projekt koprodukcyjny pokażemy jeszcze w listopadzie tego roku –  zapowiada Kostas Georgakopulos.