< Artyści i Wydarzenia

AVANT ART FILM

02, 03, 04, 05, 06, 07/10/2012 film
Helios Nowe Horyzonty | Miejsca

We współpracy z: 

02/10/2012, 16:00

WE BUILT THIS CITY – DOKUMENT O MUZYCE ELEKTRONICZNEJ Z KOLONII
WE BUILT THIS CITY – A DOCUMENTARY ON ELECTRONIC MUSIC MADE IN COLOGNE
rok produkcji – 2006, reżyseria – Thomas Kappeller, Sebastian Züger

03/10/2012, 16:00

OSTPUNK! TOO MUCH FUTURE
rok produkcji – 2006, reżyseria – Michael Boehlke, Carsten Fiebeler

04/10/2012, 16:30

OGRÓD ROZKOSZY
GARTEN DER LÜSTE – DIE CHOREOGRAPHIN SASHA WALTZ
rok produkcji – 2007, reżyseria – Brigitte Kramer

05/10/2012, 19:00

WE CALL IT TECHNO!
rok produkcji – 2008, reżyseria – Maren Sextro, Holger Wick

06/10/2012, 17:00

THE NOMI SONG 
rok produkcji – 2004, reżyseria – Andrew Horn

07/10/2012, 16:00

BERLIN SUPER 80 – MUZYKA I FILMY Z UNDERGROUNDU BERLINA ZACHODNIEGO
BERLIN SUPER 80 – MUSIC & FILM UNDERGROUND WEST BERLIN 1978 – 1984
rok produkcji – 2005, koncepcja i realizacja – Rolf S. Wolkenstein, Toni Schifer
Po projekcji koncert FM Einheit


W nawiązaniu do tegorocznej edycji festiwalu zaprezentowanych zostanie sześć dokumentów o muzyce i artystach z Niemiec. Narodziny techno i elektroniki,  czasy enerdowskiego punk-rocka, berliński underground czy Klaus Nomi –  odkrycie Davida Bowie to tylko niektóre hasła przeglądu, przygotowanego przez AVANT ART jako uzupełnienie dźwiękowego oblicza festiwalu i jeden z kluczowych elementów festiwalowej przestrzeni dla kultury. Ukoronowaniem przeglądu będzie koncerto-performance w wykonaniu wizjonera perkusjonaliów – FM Einheita.

Avant Art Festival to nie tylko muzyka. To również wszystkie dyscypliny sztuki, w których muzyka odgrywa ważną rolę i z którymi wchodzi w różnorakie interakcje. Po raz pierwszy w historii festiwalu jego piąta edycja poszerzona zostanie o nowy blok programowy – przegląd filmów dokumentalnych pod szyldem Avant Art Film. Publiczność zgromadzona w kinie Helios Nowe Horyzonty – jedyny  będzie miała okazję obejrzeć sześć obrazów, które swoją tematyką korespondują z wydarzeniami muzycznej sceny festiwalu. Zaprezentowane zostaną dokumenty ilustrujące wybrane sylwetki artystów i rozmaite zjawiska, które ukształtowały muzyczną scenę Niemiec, jak również wywarły istotny wpływ na rozwój muzyki ostatnich dekad poza ich granicami. Wśród nich znajdą się obrazy, które polscy odbiorcy po raz pierwszy będą mieli okazję zobaczyć na dużym ekranie.

W trakcie przeglądu odwiedzimy czasy punkowej rebelii. Będziemy też śledzić rozwój nurtów elektronicznych. Zahaczymy o berliński underground i poznamy szeroką gamę muzyki jej współczesnych twórców. We Built This City wprowadzi widzów w barwny świat dźwięków, tworzonych przez muzyków pochodzących z Kolonii. Dzięki OSTPUNK! too much future zobaczymy pomijaną przez oficjalne media i wydawnictwa scenę enerdowskiego punk rocka. Wkład niemieckich twórców w powstanie i rozwój kultury klubowej prześledzimy z kolei w filmie We Call It Techno!, zaś w The Nomi Song przyjrzymy się jednej z najoryginalniejszych postaci niemieckiej muzyki – Klausowi Nomi, którego twórczość odkrył dla całego świata sam David Bowie. Berlin Super 80. stanowić będzie natomiast fascynującą podróż w głąb niezależnej undergroundowej sceny berlińskiej z początku lat 80. XX wieku, której wpływ na współczesną muzykę eksperymentalną pozostaje w dalszym ciągu odczuwalny.  

Na zakończenie przeglądu, 7 października,  swój performance zaprezentuje Frank Martin Strauss znany jako FM Einheit.

Bilety na filmy ( w tym koncert FM Einheita) do nabycia w Helios Nowe Horyzonty (Kazimierza Wielkiego 19-21, Wrocław)