Compagnie Pal Frenak / MenNonNo

08/10/2011

22:30
Bilet łaczony (Compagnie Pal Frenak,The Bug, live acts): 20 zł przedsprzedaż / 25 zł w dniu imprezy | Karnety

Przedstawienie MenNonNo to tajemnicze błękitne uniwersum, zainspirowane sześciomiesięczną podróżą Frenaka po Japonii. Tancerz budzi się do życia ze sztywnej, przypominającej rzeźbę pozycji, zaczerpniętej z minimalistycznego ruchu tradycji Butoh. Gesty rozwijają się w niezauważalny sposób, nakładając się płynnie na siebie, co bliskie jest ekspresji języka migowego. Obszerny, niebieski kostium najpierw wypełnia przestrzeń, a potem owija tancerza, co przypomina duże masy wody – morze lub ocean. Siła emanująca z błękitnego tła i tkaniny przypomina takie dzieła malarskie jak: Klein Blue Yvesa Kleina czy Blue Balls Sama Francisa. Ten spektakl ćwiczy naszą wrażliwość, zachęcając nas do ponownego przyjrzenia się naszemu życiu.

Pál Frenák

Tancerz i choreograf Pál Frenák, po dekadzie spędzonej we Francji, powrócił w 1999 roku na Węgry i założył francusko-węgierską grupę taneczną firmowaną własnym nazwiskiem. Tym samym wywołał sensację na lokalnej scenie tańca współczesnego, wprowadzając na nią nową, pełną ekspresji kulturę, która zdecydowanie wykraczała poza tradycyjną językową komunikację. Jego innowacyjne techniki miały mocny wpływ na ewolucję nowej teatru tańca.

Przedstawienia przygotowane przez Frenáka są pełne różnych ruchów, zainspirowanych przez związki międzyludzkie, samego człowieka i jego najbliższe otoczenie. Nie są one jedynie impresjami przedstawiającymi ulotne emocje. To raczej głębokie pytania „okraszone” bogatą wizualnie formą, która otwiera szeroko wrota wyobraźni. Dzięki zastosowaniu wielu klasycznych i nowoczesnych technik, grupa Pala Frenáka stała się synonimem unikalnego stylu i języka tanecznego. Jedną z jej cech charakterystycznych jest wykorzystywanie mimiki, języka znaków i ruchów ciała pochodzących z rożnych źródeł, takich jak cyrk, teatr czy pokazy mody.

www.ciefrenak.fr