Minimetal

Never Hang Around


„Never Hang Around” to piąta z jedenastu instalacji dźwiękowych formacji Minimetal, stanowiąca ważną część cyklu stworzonego w 1994 roku przez Nika Emcha i Laurenta Goei. Specjalnie na Avant Art Festival we Wrocławiu artyści przygotowali nowy performance oparty na ich ostatnim dziele -„Super Biker Girl”. Składa się on z pięciu aktów, które urzeczywistniają emocje muzyków podczas wykonywania tego utworu. Podczas przedstawienia, tytułowa super biker girl nigdy się nie pojawiła. Istniała tylko w wyobraźni i była celem zaistnienia tych emocji. W „Never Hang Around” super biker girl staje się w końcu realna. Tak jak to zostało opisane w słynnej, pochodzącej z regionu alpejskiego szwajcarskiej legendzie o Sennentuntschi, powołanej w sztuczny sposób do życia żeńskiej istocie, która manipuluje i mści się na swoich stwórcach, tak tu dwóch muzyków wynurza się z filmu „Super Biker Girl” jak dwa strachy na wróble zmuszone w końcu do piekielnego tańca przez zaproszoną wokalistkę Annę Leuenberger.

Velvet Underground

Utwór Velvet Underground został po raz  pierwszy zaprezentowany w formie performance we francuskim Annecy w 2008 roku podczas festiwalu pokazującego nowe tendencje w sztuce szwajcarskiej. Twórcy podjęli tu zmagania z zupełnie nowym poziomem interpretacyjnym słynnej opowieści o Czerwonym Kapturku. Las, w którym odbywały się wydarzenia tej baśni, staje się tu martwym miejscem, a Czerwony Kapturek nagle czuje swego rodzaju zauroczenie niebezpieczeństwem w postaci grupy Minimetal, która odgrywa rolę Wilka. Fascynacja niepokojącą muzyką (czyli fascynacja Złem) sparaliżowała ją po dotarciu do chatki Babci.

Nik Emch i Laurent Goei od początku swojej współpracy działają w dwóch rolach – jako muzycy i artyści wizualni. Zawsze uważali że koncerty są swego rodzaju Rzeźbami. We Wrocławiu formacja Minimetal wykorzysta podczas tego przedstawienia swój cały artystyczny sztafaż właśnie jako specyficzną dla jej twórczości Rzeźbę Dźwiękową – instalację stworzoną do galerii sztuki, w której grana na żywo muzyka zostanie przeniesiona w formę projekcji wideo.

www.minimetal.com