Sudden Infant

02/10/2011

21:15 CS IMPART Sala Teatralno-Koncertowa, ul. Mazowiecka 17 | Mapa
Bilet całodniowy: 20 zł przedsprzedaż / 25 zł w dniu imprezy | Karnety

Joke Lanz urodził się w 1965 roku w Szwajcarii, a obecnie działa w Berlinie pod pseudonimem Sudden Infant. Jest on jednym z najbardziej płodnych i ważnych artystów operujących w sferze, gdzie sztuka performance i body art spotykają się z improwizacją i estetyką noise.

Lanz tworzy unikalną mieszankę fizycznej poezji dźwiękowej i epileptycznej erupcji hałasu, wspomagając się w tym celu mikrofonami kontaktowymi, taśmami, loopami i innymi technikami. Efektem jest ekstremalna forma muzyki konkretnej, która łączy w sobie spazmatyczny bełkot z dezorientującą elektroniką.

Sudden Infant to najdłużej istniejący projekt Lanza. Jego początki sięgają 1989 roku i są wynikiem silnej chęci artysty do łączenia sztuki dźwiękowej i performance w organiczną całość. To właśnie z tego powodu jego występy pełne były elementów estetyki grupy Fluxus, dadaizmu, akcjonizmu, noise czy punka.

Każdy koncert Sudden Infant charakteryzują dwie główne cechy. Z jednej strony jest to zastosowanie minimalistycznego elektronicznego ekwipunku, a z drugiej silne skupienie się na ludzkim ciele, jego zredukowanej istocie i dźwiękowych światach, które ciało zawiera i którymi emanuje na zewnątrz. Sudden Infant traktowane jest przez Lanza jak wehikuł, w którym doprowadza on akustyczne i fizyczne żywioły do krańcowej formy, poprzez bezpośrednie skupienie się na ich czystej istocie. Dzięki temu stwarza on pełną napięcia estetykę występu i burzy wcześniej ustalone granice pomiędzy noisem, performance, improwizacją a muzyką elektroniczną.

www.suddeninfant.com