O festiwalu

Avant Art Festival to międzynarodowe prezentacje sztuki eksperymentalnej
i awangardowej obejmujące oryginale i niebanalne zjawiska kulturalne. Na scenie AAF występują genetycy muzyki i sztuk performatywnych – odkrywcy i wynalazcy nowych hybrydycznych form, czerpiący garściami z wszelkich dostępnych poziomów, burzący przyzwyczajenia słuchaczy i widzów i na ich zgliszczach budujący nowe, zaskakujące odmiany, czasem wręcz nowe gatunki.
Avant Art Festival jest z założenia świętem artystycznego eklektyzmu – eksperymenty w sztuce nie mają granic, liczy się jakość kreacji.

W tym roku Avant Art ponownie zaskoczy. 4 edycja odbędzie się w dniach 29.09-02.10, 07-08.10.2011 r. pod hasłem Szwajcaria – będzie to pierwsza tak bogata w naszym kraju prezentacja sztuki tego regionu. Tradycyjnie, wystąpią także artyści ze sceny międzynarodowej.

Zaprezentuje się tu bezapelacyjna czołówka szwajcarskiej sztuki. Stéphane Vecchione, perkusista kultowego zespołu Velma, wystąpi ze swoim oryginalnym performansem; grupa szaleńców MIR połączy w jedno wszystkie nurty lat 80. i 90.; Oy zabierze w podroż wehikułem swojego niezwykłego głosu; Dimlite wskaże nowe ścieżki współczesnej elektroniki; Papiro zdefiniuje na nowo, czym jest dźwiękowa awangarda; Sudden Infant udowodni, że estetyka noise to nie tylko hałas; kolektyw Reverse Engineering pokaże mroczne zakamarki drapieżnego hip-hopu; Syg Baas nada nowe znaczenie muzycznemu eklektyzmowi, a Strotter inst., za pomocą samych adapterów, wykreuje nowe światy. Tancerka Alexandra Bachzetsis zaprosi do tanecznego eseju na temat współczesnej wizji kobiecości, magicy z grupy Minimetal wystąpią w dwóch odsłonach, a performerzy z grupy Deviation, korzystając ze specyfiki przestrzennej galerii BWA  Awangarda, stworzą jej dźwiękowy obraz. Uzupełnieniem tej obszernej prezentacji pochodzących ze Szwajcarii artystów, będzie wspólny polsko-szwajcarski projekt taneczno-muzyczny IN BETWEEN, Dance And Music destroyer – man born out of M.A.D.D.

Równie bogate i interesujące będą prezentacje sztuki międzynarodowej. Najważniejsza postać sceny neofolkowej David Tibet z kultowej grypy Current 93 połączy tu swoje siły z mathrockowcami z formacji ZU pod kryptonimem ZU93; wybitny producent Kevin Martin wystąpi tu jako The Bug, projekt prezentujący mroczne oblicze tanecznego parkietu, a rodzimi muzycy z 2g zaproszą na hipnotyzujący i transowy dźwiękowy rytuał , a kompania Pal Frenak wprowadzi publiczność w tajniki nowego języka w teatrze i w ruchu.

Avant Art Festival to ważny głos w festiwalowym świecie sztuki i platforma prezentacji starannie wyselekcjonowanych artystów z różnych kręgów i środowisk. To odważne, międzynarodowe wydarzenie powołane zostało do życia przez Kostasa Georgakopulosa – muzyka, wydawcę, producenta i dyrektora artystycznego Sceny Muzycznej Nowe Horyzonty.

- Na festiwalu Avant Art trudno odnaleźć wykonawcę łatwego do zaszufladkowania. Chcemy zaskakiwać i dziwić, stawiać widza w opozycji do utartych schematów i klasycznego podejścia do sztuki. Można powiedzieć, że tradycją staje się tu odrzucenie tradycji, kanonem – łamanie kanonów, a konwencją – niekonwencjonalność. Stawiamy na różnorodność, wielogatunkowość i jesteśmy otwarci na wszystko, co oryginalne – komentuje Kostas Georgakopulos.

Organizatorem festiwalu jest fundacja